13/07/2017

Belasting voor "residentes" of "no residentes"?

 Artikelenreeks over belastingen in Spanje: deel 1.

Belangrijke vraag! Welke belastingen moet u aangeven en betalen? Die voor residentes of no residentes (jawel, die bestaan ook!)?

Deze vraag is onder meer belangrijk om te weten of u aangifte moet doen voor de inkomstenbelasting voor natuurlijke personen (dus gewoon mensen), Impuesto sobre la Renta de Personas Físicas, de Spaanse afkorting luidt IRPF.

Laten we de wetgeving even onder de loep nemen, namelijk de wet over IRPF (Ley 35/2006, de 28 de noviembre, del Impuesto sobre la Renta de las Personas Físicas y de modificación parcial de las leyes de los Impuestos sobre Sociedades, sobre la Renta de no Residentes y sobre el Patrimonio, afgekort LIRPF).

Deze wet (LIRPF) stelt in haar artikel 8.1.a) dat de natuurlijke personen die hun gewone verblijfplaats hebben op het Spaanse grondgebied, belastingplichtig zijn voor deze inkomstenbelasting.

Maar wat betekent nu precies een “gewone verblijfplaats” volgens diezelfde wet?

In artikel 9 van de wet over de IRPF-belasting doet de wetgever een poging om een sluitende definitie te geven van die gewone verblijfplaats.

Er zal beschouwd worden dat iemand zijn gewone verblijfplaats in Spanje heeft:

  1. indien hij of zij meer dan 183 dagen op het Spaanse grondgebied verblijft tijdens het kalenderjaar,
  2. ofwel indien zich in Spanje de belangrijkste kern of de basis van zijn of haar activiteiten, of financiële of economische belangen bevindt, op rechtstreekse of onrechtstreekse wijze. Wiens echtgenoot of echtgenote, die niet wettelijk gescheiden is, en minderjarige kinderen die van hem of haar afhangen, volgens deze criteria in Spanje hun gewone verblijfplaats hebben, wordt verondersteld ook in Spanje zijn of haar gewone verblijfplaats te hebben, behalve indien het tegenovergestelde aangetoond kan worden.

Uiteraard bestaan ook uitzonderingen op de algemene regel, zoals altijd in de rechtswereld, maar we proberen het niet te ingewikkeld te maken: dit is een algemeen, informatief artikel, bedoeld voor Vlamingen en Nederlanders die in Spanje (willen) verblijven. Vragen zijn welkom!

 Aan bovenstaande tekst kunnen geen rechten ontleend worden. Dit is geen juridisch advies en niet bindend. De tekst is algemeen en louter informatief. Concrete situaties moeten worden voorgelegd aan een gespecialiseerde adviseur. Wij zijn niet aansprakelijk voor schade die uit mogelijke verkeerde interpretatie van deze tekst, uit onjuistheden of onvolledigheid zou kunnen voortvloeien.

 

Facebook Google LinkedIn Twitter

Deze web gebruikt cookies om statistische gegevens te verzamelen over het surfgedrag van de gebruikers. Indien u verder surft, gaan we ervan uit dat u het gebruik van deze cookies aanvaardt. Meer informatie X SLUITEN